Kuva
Tekoälyllä tuotetussa kuvassa on puhelin, jonka ruudulla on puhekupla. Sen sisällä on talo.
Uutinen 12.10.2026

Ohjaamme pitkään asunnottomana olleita hakijoita henkilökohtaisen tuen piiriin

Asunnonhakuun ja asuntotarjouksessa tarvittavien liitteiden hankkimiseen voi saada apua. Uudessa pilotissa lähetämme pitkään asunnottomana olleille espoolaisille hakijoille viestin, jossa kerromme tarjolla olevasta tuesta.

Käynnistimme syyskuussa Espoon kaupungin ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen EKOPIPO-hankkeen kanssa pilotin, jossa autamme hakijoita löytämään henkilökohtaista tukea asunnonhakuun. Pilotti jatkuu vuoden 2026 loppuun.

Viestissä hakijaa ohjataan ottamaan yhteyttä EKOPIPO-hankkeen työntekijöihin. Heiltä voi saada apua asunnonhaun eri vaiheisiin, esimerkiksi asuntotarjouksessa tarvittavien liitteiden hankkimiseen. Hankkeen tavoitteena on poistaa pitkäaikaisasunnottomuus Espoosta vuoden 2027 loppuun mennessä.

Tieto avusta suoraan hakijalle

Lähetämme viestin espoolaisille hakijoille, joiden asunnottomuus on kestänyt vähintään kuusi kuukautta ja jotka ovat kertoneet asuntohakemuksessaan majoittuvansa sukulaisten tai tuttavien luona tai ulkona.

Viestien kohdentamisessa ja lähettämisessä käytämme ohjelmistorobotiikkaa. Se tunnistaa hakemuksista sovitut tiedot ja lähettää viestin automaattisesti niiden perusteella valituille hakijoille. Näin hakija saa suoraan tiedon siitä, mistä hän voi hakea apua.

Pilotissa seuraamme, miten hyvin viesti tavoittaa hakijat ja ohjaa heitä avun piiriin.

Uutisen kuva on tuotettu tekoälyllä.


Asunnottomien yötä vietetään lauantaina 17. lokakuuta eri puolilla Suomea. Tapahtumilla tehdään asunnottomuutta näkyväksi ja vaaditaan toimia sen poistamiseksi.

Lue lisää Asunnottomien yöstä